Det har varit en skumpig resa med både framgångar och motgångar. Hur känns det?
– Det har varit kul! Jag älskar att innovera och arbeta med produktutveckling tillsammans med mina vänner. Vi har inte behövt oroa oss för ekonomin. Det har bara varit en positiv upplevelse, tycker Leo.
– Det började som ett gymnasiearbete med tidspress och betygskrav. Under sabbatsåret har vi känt oss helt fria, inga krav från andra bara från oss själva. En innovatörs dröm, tycker Anton.
Ett år går fort, särskilt när man gör något man tycker om. Var ser ni luckor i utvecklingsarbetet?
– Mjukvaran kräver mer arbete och jag behöver läsa på om hur man skriver sådan kod. Det är mer matte än programmering. Sedan är det biten med juridik, till exempel GDPR. Om vi översätter registreringsskyltarna till text innan data lämnar platsen är chansen större att vi beviljas tillstånd, förklarar Leo.
– Vi är mer intresserade av att bygga och ge oss hän i det roliga. Det tråkiga får komma senare, fyller Anton i.
De är ett sammansvetsat gäng som känt varandra sedan 7:an. Det kan vara en av förklaringarna till att teamet inte splittrades efter gymnasiet. Alla tycker att det varit jättekul och uppdelningen av uppgifter i innovationsprocessen har kommit naturligt. Var och en har fyllt sin roll utan att de ens behövt prata om det. Det låter som om ni kommer hänga ihop?
– Vi hoppas på att kunna fortsätta under studentåren. Nu har vi något som kan fungera, som vi kan utveckla vidare på i liten skala, säger Anton.
– Vi har hela tiden hållit kontakten och kommunicerat via olika program, även om vi befunnit oss i olika länder, fyller Leo i.
Det finns alltid i projekt kritiska tidpunkter då det kan stå och väga mellan om innovationsprocessen fortsätter på den inslagna vägen, byter riktning eller kanske stannar av. I sådana lägen är det bra att ha kompisar, som killarna i Guardian haft.
Deras tre bästa tips till de som vill söka Innov8-stipendier 2024 är:
1. Gör upp en struktur och tidsplan för vad ni ska åstadkomma under året, och hur ni tänker genomföra det.
2. Försök även att redan innan ni ansöker hitta och prata med eventuella konsumenter. Finns det en marknad för innovationen? Varför sticker er innovation ut från mängden?
3. Och till sist, våga satsa på er själva!