Jack Lingman, Nora Forsman, Lova Persson och Ida Spinnars från Friskolan Lust och lära har valts till Årets unga innovatörer bland högstadieelever. De får stipendier på upp till 5 000 kronor och diplom. Deras vinnande tävlingsbidrag heter Safelight (Jack) och Dörrsensor (Nora, Lova och Ida). SVT Gävleborg intervjuade dem. Titta på inslaget!
Text: Helena Thorén Illustrationer: Tove-lisa
14 maj 2025
Jack, Nora, Lova och Ida kommer tillsammans med 24 andra unga att firas under festligheterna för Årets unga innovatör, Sveriges största innovationstävling för unga (tidigare kallad Finn upp). Tävlingen går av stapeln varje år. I år var det över tusen elever i åldern 12–19 år från hela Sverige som lämnade in bidrag. Måndagen den 26 maj kommer pristagarna firas på Nobelprismuseet i Gamla stan i Stockholm under en innovationsgala arrangerad av Unga innovatörer. Prisutdelare är Karin Adelsköld, ståuppkomiker och vetenskapsjournalist, och konferencier är Jonas Leksell, barnprogramledare i TV och radio.
En dag hälsade en reporter från Sveriges Television på. Så här gick det då.
Varje år tränas tiotusentals högstadie- och gymnasieelever i kreativitet, problemlösning och hur man samarbetar i ett team. Det gör de i skolversioner av innovationsprocessen där de utvecklar potentiella innovationer av sina egna idéer. Tusentals av dem lämnar in sina lösningar till juryn som utser Årets unga innovatör i kategorierna Hälsa, Samhällsnytta och Klimat & miljö.
Syftet med tävlingen är att tidigt väcka innovationslusten hos unga med målet att bidra till en ny generation av innovatörer och intraprenörer. Unga innovatörer finns numera även på mellanstadiet med läromedlet ”Från idé till handling”.
Unga innovatörer har i över 45 år arrangerat Sveriges största innovationstävling för unga. Verksamheten grundades 1967 av den ideella organisationen Unga innovatörer tillsammans med Svenska Uppfinnareföreningen. Den finansieras av Skolverket, Allmänna Arvsfonden, MUCF, stiftelser samt sin huvudman Unionen.